Dünyalılara da Bu Yakışır

Bugün Günlerden ‘Dünya Günü’

 

 

Bugün Dünya Günü’ymüş. Bu gün, Dünya’nın güzelliğini, Dünya’da var olan yaşamı kutlamak, dikkati bu değerli varlık için tehlike oluşturan çevresel olumsuzluklara çekmek amacıyla düşünülmüş. Bu düşünce, ilk kez Amerikalı barış eylemcisi John McConnell tarafından 1969 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde San Francisco’da düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansı sırasında ortaya konmuş. Ve garip ama gerçek, bu düşünce Amerika’da benimsenmiş… Yani, devlet mevlet karşı çıkmamış.

 

Dünya Bayrağı -John McConnell'ın tasarımı olan özgün biçimi

Dünya Bayrağı -John McConnell’ın tasarımı olan özgün biçimi. (Görsel, earthflag.net kaynağından)

 

McConnell bu günün, gece ile gündüzün eşit olduğu 21 mart gününde kutlanmasını önermişse de ilk Dünya Günü kutlaması Amerika’da 22 Nisan 1970 günü yapılmış, bütün dünyada da bu tarih kabul edilmiş. Yirmi milyon dolayında Amerikalı’nın katıldığı, konferansların, sempozyumların düzenlendiği bu ilk kutlamada, Amerikan Temiz Hava Yasası ile Temiz Su Yasası da hazırlanmış.

 

John McConnell, 15  Mar. 2008 

Barış eylemcisi McConnell (1915), Denver’daki (Colorado, ABD) evinin önünde, kendisinin tasarladığı Dünya Bayrağı’yla(Görsel, wikipedia.org kaynağından)

 

Ülkemize gelince… Bizde böyle bir gün kutlanmış mı, kutlandıysa ne zaman, nerede olmuş bu iş, belli değil. Ülkemizde ‘Dünya Günü’ düşüncesinin öncülüğünü, önderliğini, savunuculuğunu yapan kuruluş, kurum, oluşum, kişiler, kişi var mı, varsa neresidir, kimdir bunlar belli değil. Çok çok eşelenirse, bu yıl ‘Ümit Şengel’ adında bir yurttaşımızın tek başına bu işe soyunduğuna ilişkin en çok on üç sözcükten oluşan tek cümlelik bir-iki bilgiye ulaşmak mümkün.

 

Yine de Dünya Günü kutlu olsun…

 

Ve, çevrecilik yüzünden dünyanın her yerinde başı derde girenlerin de Allah yardımcıları olsun…

 

 

İnal Karagözoğlu

Yarımca, 22 Nisan 2011

 

© 2011 İK

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.