İşte Bir Seçim Marşı

İsteyen Kullansın, Beş Para İstemeyeceğim 

 

 

Memleketimizin kanaat önderlerinden büyük müzisyen Sezen Aksu, memleketimizin önde gelen iki partisine de ‘ret’ cevabı vermiş. Bu reddedişi, 12 Haziran’da yapılacak seçimde partilerinden milletvekili adayı olması için kendisine teklifte bulunulmuş da ona verdiği yanıt mıymış? Ben haberin manşetini görünce öyle sandıydım, ama hayır, değilmiş: meğersem, bu iki partimiz de sanatçımızdan seçim şarkısı istemişlermiş…

 

Haberde dendiğine göre, “Seçim şarkısı yapmak prensiplerime aykırı” demiş büyük müzisyen. Yani, ‘ihsas-ı rey’ olayı yaratmak istememiş. Pek de iyi etmiş; büyüklere de bu yaraşır. Son zamanlarda, her önüne gelenin ihsas-ı reyde bulunması âdet olmuştu ve bu durum beni ziyadesiyle üzüyordu. Diyeceğim, büyüklere yaraşır bir davranışa şahit olmaktan mutlu oldum, kararmış yüreğim aydınlandı, geleceğe umudum cansuyu verilmişe döndü. 

 

Sonuç olarak ben bu reddetme olayına pek pek pek pek sevindim… Niyesi şu: vaktiyle, -vaktiyle dediysem daha birkaç yıl öncesine kadar- ‘cıngıl’ denen reklam müziği vardı; İngilizcenin ‘jingle’ı… Bu işte ustalaşan müzikçilerimiz de olmuştu… Bakıyorum da, artık bir zamanların ‘hit’ olmuş parçalarına saldırıyor reklamcılar. Mesela örneğin, bu takımın çok hünerlileri aldılar Muhlis Sabahattin Bey’in ‘Çok Yaşa Sen Ayşe’ şarkısını, Anneler Günü dolayısıyla eğip büküp reklam malzemesi olarak kullanıverdiler. Ben de, madem, dedim, ortada bir ihtiyaç var, bu emsal bir yaratıcılıkta da ben bulunayım, “Ankara’nın Taşına Bak” türküsüne* şu baba yadigârı parti için bir söz yazayım… E, ne de olsa seçim ortamında yapılan parti propagandası reklama girer… Şöyle bir şey çıktı ortaya:

    

Pek Güçlüyüz!

 

Memleketin hâline bak,
Gözlerdeki yaşlara bak.
Biz bu yaşı silebiliriz,
Gel sen de bu çabaya katıl!
Pek güçlüyüz!

Ankara’nın yolu yakın,
Gideceğiz akın akın…
Haydi yürü halkçı Kemalim,
Kurtulalım bu dertlerden…
Pek güçlüyüz!

 

Ankara’ya biz varınca,
Adil düzen kurulunca,

Her yerlerde güller açacak,
Halkın sesi şenlenecek.
Kararlıyız biz!

 
Gökyüzünde uçan kuşlar,
Herkes sizden haber bekler;
Haydin götürüp verin müjdeyi:
Bize Ankara yolu göründü…
Pek şanlıyız!

 

Ankara'dan uçan kuşlar, yurdun her yanına ulaşır.

 

Ankara’dan uçan kuşlar, yurdun her yanına ulaşsın isterim. Kurtuluş yıllarında olduğu gibi… (Fotoğ. guzelresim.info’ kaynağından)

Ve işte buradan yetmiş şu kadar milyonun önünde ilan ediyorum: ilgili partinin ya da başka bir partinin çakırı kayarsa alsın, kullansın, beş para istemeyeceğim. Türküdeki sözü yerine getirsin, yeter…

 

 

İnal Karagözoğlu

Yarımca, 7 Nisan 2011

 

 

_____________________

* Muzaffer Sarısözen tarafından derlenen kerem ayağında coşkulu, etkili, esin dolu ve usulü 2 4’lük olduğundan marş gibi söylenmeye uygun bir türkü.  

 

Not: Türkünün sözlerinde, kaynaklara göre ufak tefek değişiklikler vardır.

 

 

 

  

© 2011 İK

 

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.