Ne Diyebilirim, Kader Utansın…

Kaptanzade’yi Yerinden Fırlattılar

 

 

 TRT Müzik Ödülü, 2011 (Görsel, TRT’den)

 

Önce bir haber… TRT’nin genelağdaki alanından*:

 

«Bu yıl ilki gerçekleştirilen TRT Müzik Ödülleri, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan muhteşem bir törenle sahiplerine kavuştu. Ömer Önder ve Şebnem Dönmez’in birlikte sunduğu törende konuşan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, gecenin, “Kurum için bir onur gecesi” olduğunu söyledi.

 

İbrahim Şahin, konuşmasından sonra Neşet Ertaş’a TRT Onur Ödülü’nü verdi. Ertaş’ın yanı sıra Türk müziğine yaptıkları hizmetlerden dolayı Müzeyyen Senar ile merhum Abdurrahman Kızılay da TRT Onur Ödülü’ne değer görülmüşlerdi. Kızılay’ın ödülünü eşi Ayla Kızılay, Senar’ın ödülünü de ‘Cumhuriyet’in Divası’ kitabının yazarı Radi Dikici aldı.

 

Törende, “Yılın Albümü” ödülünü “Kâğıt Evler” albümüyle Emre Aydın aldı. “Yılın Şarkısı” ödülü, “Sevdanın Son Vuruşu” adlı şarkısıyla Tarkan’a verildi.

 

“Yılın Kadın Sanatçısı'” ödülüne Sıla, “Yılın Erkek Sanatçısı” ödülüne Mustafa Ceceli, “Yılın Türk Sanat Müziği Kadın Sanatçısı” ödülüne Melihat Gülses, “Yılın Türk Sanat Müziği Erkek Sanatçısı” ödülüne Gökhan Sezen, “Yılın Türk Halk Müziği Kadın Sanatçısı” ödülüne Sabahat Akkiraz, “Yılın Türk Halk Müziği Erkek Sanatçısı” ödülüne Volkan Konak, “Yılın Fantezi Müzik Sanatçısı” ödülüne Sinan Özen layık görüldü.

 

“Yılın Çıkış Yapan Sanatçısı” ödülünü Barbaros, “Yılın Grubu” ödülünü Gripin, “Yılın TV Müzik Programı” ödülünü ise “Kuzeyin Oğlu” programıyla Volkan Konak kazandı.»

 

*

Olay, işte bu ödül töreni sırasında oldu. Yani, ben o inançtayım. Anlatmaya çalışayım:

 

Tarih, 8 Mart 2011’di, olayın öznesi de, müziğimize emeği geçmiş bestecilerimizden Kaptanzade Ali Rıza Bey… Ali Rıza Bey, zamanında ‘Kanuni Rıza Bey’ diye de bilinirmiş. 1934 yılında yüz kadar eser bıraktığı bu dünyadan göçüp gittiğinde genç sayılacak bir yaştaymış, daha elli üçündeymiş. Türk müziğinin bildiğimiz şarkı formunda otuza yakın bestenin yanı sıra operetler de yazmış olan Kaptanzade, İstanbul Operet Heyeti ile Karagözü Sevenler Cemiyeti’nin kurucularının başında yer almış. Çok yönlü bir sanatçıymış: piyano çalarmış, ortaoyununa çıkarmış, yazdığı operetlerde oynarmış, şeflik yaparmış… Bir özelliği de, müziğimize yeni bir anlayışın izlerini işlemiş olması.

 

Kaptanzade Ali  Rıza Bey (1881-1934) 

Kaptanzade Ali Rıza Bey (1881-1934)

Çok yönlü sanatçımız, o pek bilinip sevilen şarkısı ‘Yıldızların Altında’yı, şair Ömer Bedrettin Uşaklı’nın dizeleri üzerine bestelemiş…

(Fotoğ. Gülen Gözler Com kaynağından)  

 

“Yani, ben o inançtayım” diye açık kapı bıraktığım olay ise, Kaptanzade’nin yattığı yerinden havalara fırlaması… Aslında, Kaptanzade Ali Rıza Bey’in mezarında hop oturup hop kalkması sıradan bir olay. Onun mezarı yitip gitmeye yüz tutmuşken önceki yıl bulunabilmişti. Diyeceğim, Kaptanzade başına gelecek olan şeylere hazır olmalıydı. Hem bu gibi işler bizim memlekette ilk defa olmuyor… Ama rahmetli, koca TRT’nin düzenlediği bir gecede, hem de Müzik Ödülleri’nin verileceği gecede şu olacakları hiç beklemiyordu: önce, gecenin sunucuları o pek sevilen ‘Yıldızların Altında’ adlı şarkıyı seslendireceklerini anons ederlerken bu bestenin sahibinin kendisi olduğundan söz etmediler. Olabilirdi; zaten, bestecilerin, hele de güftecilerin önemi yoktu. Kimin söylediğine bakılırdı, o kadar… Yine de Ali Rıza Bey yerinde şöyle bir hareketlendi, kulak kesildi, şarkısını dinlemeye durdu: belki eserin sonunda söylerlerdi şarkının sahibinin kim olduğunu… Ama o ne? Neler duyuyordu? Şarkısını tanımakta zorlanmaktaydı: okuyanda ne ses vardı ne de kulak! Kabir azabı mıydı bu?!… Derken derken işkenceli dakikalar sustu, ama gecenin sunucularından Kaptanzade’ye dair ne bir ses ne bir nefes… Oysa ne demişti sunucu bey arkadaşı hanım sunucunun söyleyeceği şarkıyı sunarken? “Yıldızlarla dolu gecede bu geceye en yakışan şarkıyı söylemek istiyoruz: yıllarca birlikte söylediğimiz, eşlik ettiğimiz bir şarkı…”

 

Ne diyeyim, kader utansın… Aslında bugünkü TRT’ye de bu yakışırdı.

 

 

İnal Karagözoğlu

Yarımca, 30 Mart 2011

 

_______________________

* TRT Müzik Ödülleri Töreni ile TRT Müzik Ödülleri Töreni “Yıldızlar Geçidi” için bkz. http://www.trt.net.tr/televizyon/sayfa/trtmuzikodulleri.aspx

 

Not: Bu ödüllerin neye göre verildiğini öğrenmek için bkz. TRT Müzik Ödülleri Anketi 

 

© 2011 İK

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.