“Ben Annemin Eseriyim” Demişti…

Jülide Gülizar’ı Yitirdik

 

 Jülide Gülizar

“Burası Ankara Radyosu… Spikeriniz Jülide Gülizar…”

 

 

Radyolarımızın, televizyonlarımızın örnek sesi Jülide Gülizar, bugün tedavi görmekte olduğu Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yaşamdan ayrıldı.

 

Dil Derneği (DD), usta sunucu Gülizar’ın ölümü üzerine bir duyuru yayımladı. DD’nin genelağ alanında yer alan duyuruyu İlgilik’e taşıyorum:

 

 

“Jülide Gülizar’ı Yitirdik

 

 

Radyo ve televizyonların güzel sesi, örnek cumhuriyet kadını, Türk Devriminin yürekli savunucusu sevgili Jülide Gülizar’ı yitirdik. Acımız büyük. Onu hep saygıyla, özlemle anacağız; unutmayacağız.

 

Jülide Gülizar, Ankara Hukuk Fakültesini bitirmişti; ancak biz onu hukukçu olarak değil, sunucu olarak tanıdık.

 

İlkin Ankara Radyosundan duyuldu sesi; bütün yurtta sesiyle tanındı. 1956’da başlayan radyo yıllarında, “Burası Ankara Radyosu… Spikeriniz Jülide Gülizar…” benzeri duyurular gibi, yaptığı özgün radyo izlenceleriyle de dinleyenlerin yüreğine yazıldı. Sonra televizyon girdi yaşamımıza, televizyonla birlikte evimize gelenlerden biriydi Jülide Gülizar. Televizyonda da yalnız sunucu olarak kalmadı; yine özgün ve ilginç izlenceleriyle TV izleyicilerini etkiledi.

 

TRT’den emekli olunca Cumhuriyet gazetesinde çalışmaya başladı; basın yayın dünyasına yeni girmiş bir muhabir gibi haberin olduğu her yere koştu. Bir yandan da Türkçeyi doğru, etkileyici biçimde öğretmek için açılan kurslarda ders veriyor, güzel konuşmak isteyen herkese, özellikle genç sunuculara deneyimlerini aktarıyordu.

 

Jülide Gülizar, bize Türkçenin müziğini duyuran bir öğretmen gibiydi; öğretmendi gerçekte. Birikim ve deneyimlerini paylaşmak için ölünceye dek mikrofonu bırakmadı. Başkent Üniversitesinde bir yandan iletişim öğrencilerine, bir yandan sunucu adaylarına ders verdi; bir yandan da Kanal B’de izlenceler yaptı ve sundu. Devlet Tiyatrolarında oyuncu ve yönetmen olan Murat Atak’la birlikte “Dil Yarası” adlı izlenceyle onlarca dil ve yazın insanını beyazcama taşıdılar. Yine Kanal B’de yayımlanan demiryollarını, Türk Hava Kurumu’nu, başkenti anlatan izlencelere imza attı.

 

Üniversite yılları ve sonrasında şiir yazıyordu; şiirleri dergilerde yayımlandı. Daha sonra TRT yıllarını ve yaşamındaki ilginç olayları anlatan birçok kitap yazdı. O güzel konuşmasının yanı sıra güzel yazmayı da başaran bir dil ustasıydı.

 

16 Şubat 2010’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde gerçekleştirdiğimiz Türkçenin Ustalarına Saygı gecelerimizin yedincisinde, “Türkçenin gülümseyen yüzü”, Jülide Gülizar’la buluşmuştuk. “Ülkesi için yaşam boyu savaşım veren insanların yaşarken saygı görmesini, onlara yaşarken bu saygının yansıtılmasını” çok önemsediğini belirten Jülide Gülizar, şunları söylemişti:

 

"Ben şanslı bir insanım. Bizim ülkede sevilmek, anılmak için ölmek gerekir. Ben bir insanın görmeyi, yaşamayı istediği her şeyi gördüm. Bu, mesleğimin getirdiği bir şans… Yaşadıklarım inanılır gibi değil. Öylesine içten seviliyorum ki kimi zaman yaşadıklarımla baştan aşağı duygu kesiliyorum. Neredeyse benden bir efsane yarattılar! Son bir söz söylemem gerekirse şöyle demeliyim: Ben annemin eseriyim!"

 

*
Onun Türkçeye ve ülkeye olduğu gibi, kuruluşu sırasında ve sonrasında Dil Derneği’ne verdiği emeği de unutamayız.

 

Saygıyla anıyoruz.

 

 

DİL DERNEĞİ”

 

 

*   *   *

TRT de Jülide Gülizar’ın ölümünü şu haberle duyurdu:

 

“Jülide Gülizar’ı Yitirdik

 

 

Türkçe'nin gülümseyen yüzü, TRT'nin ve Türkiye'nin ilk haber spikerlerinden, usta sunucu, yazar, eğitmen Jülide Gülizar, Ankara'da yaşamını yitirdi.

 

O hep Türkçe’nin doğru kullanılması için uğraştı, örnek oldu, genç kuşakları özendirdi, dil konusunda yetiştirdiği pek çok kişiyi radyo ve televizyonlara kazandırdı.

 

1929 yılında Adana’da doğan Jülide Gülizar, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmasının ardından, 1956 yılında Ankara Radyosu’na girdi.

 

TRT’de çalıştığı yıllar boyunca kadın spiker olarak bir çok ilki gerçekleştiren, sunuculuğu, dili kullanmadaki özeni ve ilginç programlarıyla başarıdan başarıya koşan Jülide Gülizar, bir çok ödülün de sahibi oldu.

 

1982 yılında TRT’den emekli olan Gülizar, Türkçe’nin doğru kullanılması yolundaki mücadelesine aralıksız devam etti.

 

Çeşitli ajans ve yayın kuruluşlarında sunucu ve eğitmen olarak hizmet vermeye devam eden Gülizar, aralarında "Bir Konu Bir Konuk", "Where Are You Going Türkçe", "Burası Türkiye Radyoları", "Haberler Bitti, Şimdi Oyun Havaları" ve "Yaşam, Sana Teşekkür Ederim" adlı eserlerin de bulunduğu bir çok kitap yazdı.

 

Son olarak bir özel televizyon kanalında program hazırlayıp sunmakta olan Jülide Gülizar, zatürre teşhisiyle bir süredir tedavi görmekteydi.

 

Gülizar, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde akşam saatlerinde yaşama gözlerini yumdu.

 

Jülide Gülizar yarın (16.03.2011) Kocatepe Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda son yolcuyuğuna uğurlanacak.”

 

*  *  *

Değerini bilenlerin, sevenlerinin başı sağ olsun…

 

 

İnal Karagözoğlu

Yarımca, 15 Mart 2011

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.