Temel Eksenimiz Omurgamız

Ve Bel Kayması

 

 

Omurgalıların en belirleyici özelliği, omurgaya sahip olmalarıdır. Omurga, yani columna vertebralis, omurlardan oluşan, içinde omurilik bulunan kemiksel yapıdır. Omurun en önemli özelliği, yarı oynar eklem türünden olmasıdır; omurların bu özelliği, omurgaya yarı oynarlık kazandırır. Ortalama 70 cm. uzunluğunda olan omurgamız, iskeletimizin en önemli bölümü ve temel eksenidir; sırtımız boyunca uzanır ve vücudumuza destek sağlar.  

insan omurgası Temel eksenimiz omurgamızdır. Yukarıda, omurgamızın sırasıyla önden, arkadan, yandan görünüşleri… İnsana ‘omurgalı’ olmak yaraşır.

 

Omurgada oluşan bozulmalar, duruma göre türlü türlü rahatsızlıklara yol açar. Bunlardan bel fıtığını düşmanım için bile dilemem. Bir adı da ‘bel kayması’dır… Çağımızın hastalığıymış; rahatlığa alıştın mı, işin tamammış… Bende var da biliyorum, bel fıtığında, ağrısından sızısından vazgeçtim, maazallah insanın ekseni bile kayar. Ve bu kayma, kişiye, tuhaf, acınası bir görünüm verir. Örneğin, diyelim zar zor yürüyebiliyor, ön tekerleri bir yana arka tekerleri bir yana giden kamyon gibi olur insan…

 

Ha, bir de ‘omurgalı’ diye ahir zaman lafı vardır ve yeri gelmişken ona değinmeden olmaz. Mecaz olarak ‘ilkeli’ demektir. Özellikle bu anlamda kullanılır. Ayrıca, yine mecaz olarak ‘zeki, incelikleri kavrayışlı, becerikli, yetenekli, usta’ anlamlarına da gelir; eskilerin ‘dirayetli’ dediği yani… ‘Omurgalı insan’ dendi mi, o kişinin ilkeli biri olduğu anlaşılır. “Sen ona bakma, omurgasızın tekidir.” İşte bu kötüdür…

 

*

Ya memleketin ekseni kayarsa?

 

Büyük emeklerle oluşturulmuş eksene halel gelmesi, memleket boyu bel fıtığı olmak demektir; Sarıyer’lerde çektirmekle bile kolay kolay düzelmez. Tedavisi zordur. ‘Omurgasız devlet’ yani… Düşünemem bile.

 

 

İnal Karagözoğlu

Yarımca, 16 Haziran 2010

 

 

© 2010 İK

 

(Fotoğraf www.google.com.tr kaynağından)

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.