Yeni Başkan’ın Durumu?

Bu yazı daha önce 9.6.2010 tarihinde yayımlanmıştı. İlgilik’in sunucusunda 27 Ocak 2011 tarihinde meydana gelen aksaklık sonucunda silinmiş olan yazıyı yeniden ekliyorum. İK

 

“Hükümetin Önünden Geçtim”

 

 

Bizim Tokat’ta da söylenir miydi, bilmiyorum, ama biz bu türkünün ilk dizesini dilimize dolamıştık. ‘Biz’ dediğim, bazısı üç-beş kişilik, bazısı on-on beş kişilik arkadaş kümelerimizden biri… İşimiz matematik çalışmaktı. Sağsa kulakları çınlasın, göçtüyse rahmet olsun, ‘Faruk’ adlı matematiği çok kuvvetli bir arkadaşımız vardı bu kümede, lakabı ‘İlama Faruk’¹, onu kızdırmak için söylerdik: “Hükümetin önünden geçtim / Hükümetin önünden geçtim / Hükümetin önünden geçtim / …” Müziği aslına uygun, ama sözleri sadece “Hükümetin önünden geçtim”; başka bir şey yok.

 

Niye bu türküye kızardı İlama Faruk? Hatırladığıma göre, Tokat’ın ‘Hükümet Meydanı’ denen yerinde bu arkadaşımızın başından onu utandıran ama bizce pek gülünç bir olay geçmişti.

 

Belki bilmeyen vardır, ‘Hükümetin Önünden Geçtim’ türküsü, Teke Yöresi’nden² aksak usulde³ bir türküdür; Trakya’nın 9 sekizliklerinden farkı daha yürük, yani daha hızlı söylenmesidir. Sözlerinin birinci bölümü şu: “Hükümetin önünden geçtim / Allı da şemsiye açtım / Yavuklumu görünce / İçdonumdan vazgeçtim / Hop şinanay nay lay lom / Kömür gözlüm ağlama / Karaları bağlama.” Buradaki ‘hükümet’ sözcüğü, eskiden ‘valilik binası, kaymakamlık binası’ yerine kullanılan ‘hükümet konağı’ sözünün kısaltılmışı…

 

*

Bizim İlama Faruk’un başına gelenler, bugünlerde ‘birisi’nin de başına gelebilir. “Neden” derseniz, Hükümet’in önüne çıkıp duruyor da ondan…

 

Hükümet katından iyilikle kulağı çekildi: “… konuşmalarına çok fazla dikkat etmiyor. Çok konuşuyor, ölçüsüz konuşuyor, tartmadan konuşuyor, karizması zedeleniyor, bir hafiflik içerisine giriyor. Ben tecrübeli bir siyasetçiyim, hiç genel başkan olmadım ama kendisine bir tavsiyem var, çok fazla konuşmasın ve sözlerini, ölçerek, tartarak, doğru olduğunu bildikten sonra konuşsun. (…) Sayın Genel Başkanları Baykal da geçmişte her günkü konuşmalarında şu veya bu ithamla yargılanan insanların avukatlığına soyunmuştu. Türkiye’nin hiçbir meselesi yokmuş gibi, dünyada hiçbir gelişme olmuyormuş gibi, amentü gibi her gün kürsüye çıktığında bir yerlere mesaj veriyordu. Çıkar amaçlı suç örgütlerinin, meşru hükümeti devirmek isteyenlerin, balyozlu, kafesli, oydu, buydu, birtakım planlarla yargılanan veya yargılanmakta olan kişilerin avukatlığını üstlendiğini ifade ediyordu. Bu avukatlık ona pahalıya mal oldu. İnanıyorum ki, Sayın Kılıçdaroğlu bu yanlış düşüncesinde ısrar ederse ona da pahalıya mal olabilir.”

 

Bu ne demek? “Aman evladım, ayağına dolaşır” makamında babacanca söylenmiş bir şey mi yoksa düpedüz gözdağı makamında bir uyarı mı?

 

Bakalım şimdi n’olacak?

 

Tabii, “Baykal, başına gelenlere ilişkin bir ize rastlamış olabilir mi bu sözlerde” diye aklımdan geçmiyor değil. Ve adalet dağıtanlar da…

 

Kılıçdaroğlu? Herhalde ‘İlama Başkan’ olmayacaktır.

 

Ben?

 

“Bu devirde hükümetin önünden geçebilirsin ama Hükümet’in önüne dikilmeyeceksin!…” Hangi makamda edilmiş olursa olsun, benim o sözlerden şu ortamda kendi payıma çıkardığım şey budur.

 

 

İnal Karagözoğlu

Yarımca, 9 Haziran 2010 

_________________
¹ ilama (birinci ‘a’ uzun): “Bu ne hal, ne tuhaf” anlamına gelen ve şaşma bildiren ‘ilahi’ sözcüğünün Tokat ağzında söylenişi.

² Teke Yöresi: Antalya Körfezi ile Fethiye Körfezi arasında yer alan Burdur Gölü havzası ile Dalaman Çayı’nın yukarı havzası. Bu yöreye özgü ekinsel özellikler, Alanya Gazipaşa’da; Bodrum ve Milas dışında Muğla’da; yer yer Denizli ve Uşak’ta; Afyonkarahisar’ın Başmakçı, Evciler, Dazkırı, Dinar, Kızılören ve Sandıklı ilçelerinde de görülür.

³ Aksak usulü, 9 sekizlik (ya da dörtlük) zamanlı, 6 vuruşlu bir usuldür; vuruluşu (kalıbı), ‘2 – 1 – 1 – 2 – 2 – 1’ (dü-üm – te – ke – dü-üm – te-ek – tek) biçimindedir.

 

Not: Bu yazı daha önce 9.6.2010 tarihinde yayımlanmıştı. İlgilik’in sunucusunda 27 Ocak 2011 tarihinde meydana gelen aksaklık sonucunda silinmiş olan yazı yeniden eklendi. İK

 

 

© 2011 İK

© 2010 İK

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.