Reklam Arası ‘Anne’

İşin Suyu Çıkmıştır

 

 

Sonunda anneler günü hediyesi olarak annelere pırpırla şehrin üzerinde tur attırmak da oldu. Ya da olmuştu da ben yeni gördüm. ‘Anneler Günü’ düşüncesini sonunda “Reklam Arası ‘Anne’”ye dönüştürdük ya, helal olsun!

 

İnsana “işin şeyi çıktı” dedirtecek kadar alıp başını giden bu durum çerçevesinde sanat da nasibini alıyor. Vaktiyle, -vaktiyle dediysem daha birkaç yıl öncesine kadar- ‘cıngıl’ denen reklam müziği vardı; İngilizcenin ‘jingle’ı… Bu işte ustalaşan müzikçilerimiz de olmuştu… Şimdilerde bakıyorum, ‘hit’ olmuş parçalara meze muamelesi çekiliyor. Ya da, eski sandıklar karıştırılıp ‘nostaljik’ takılınıyor…

 

Bu arada zekâ pırıltıları yüksek işler de çıkmıyor değil. Hele de zevkle izlediğim bir reklam var, konunun özünü yakalamış, bir daha bir daha izlemekten alamıyorum kendimi… Ne diyor? “Benim babam doktor; annemse hem doktor hem aşçı hem öğretmen hem kuaför hem bekçi hem mühendis hem itfaiyeci … hem pastacı hem dondurmacı hem ayakkabı bağlayıcı …”

 

*

Farkındayım, derdimi anlatmaya çalışırken yakışıksız laflar da ettim; böyle başa böyle tarak gider, misali… Konuyu irdelemeyi sürdürürsem korkarım daha daha kötü şeyler dökülebilir ortaya. İyisi mi, önceki yılın Anneler Günü yazısından bir alıntıyla kapatmaya başlayayım bu sayfayı:

 

“Biz anneler gününü kutlamaya başladığımız ilk yıllarda, o gün geldi mi, ilk başta aramızdan ayrılmış olan annelerimizin, ninelerimizin mezarını ziyaret ederdik; hayatta olanlara da bir demet çiçek sunardık. Ne denli doğal olursa o ölçüde değerli sayılırdı bu armağan… Annelerimiz için şiirler söylerdik… Ve şarkılar, türküler okurduk…

 

Sonra sonra, anneler gününe de tecimsel bir nitelik yükledik, onu bir metaya dönüştürdük; her şeyi yapaylığa, maddiliğe indirgediğimiz gibi… Batı’ya benzememek olmazdı.”

 

Evet, bugün Anneler Günü… Ne yazık, geçen kutlamadan bu yana daha nice ananın ciğeri yandı, nice anne de aramızdan ayrıldı… Kalanlara güç kuvvet, gidenlere rahmet dileyelim.

 

Anneler Günü kutlu olsun…

 

 

İnal Karagözoğlu

Yarımca, 9 Mayıs 2010

 

© 2010 İK

 

 

{lang: 'tr'}

1 Yorum

  1. Feryal Nurdan said,

    Mayıs 10, 2010 at 00:09

    Babacığım, ellerinize sağlık. Ne güzel bitirmişsin. ‘Anneler Günü’ her gün kutlu olsun. Sevgilerimle…

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.