Yazgıları Bozmak

“Emeğin Dünyası Kadınlarla Kurulacak”

 

 

Baştan söyleyeyim, 8 Mart karşıtlığı falan değil şu benimki; ilginç bulduğum bir yazıya yer vererek başlamak istiyorum işe bugün, o kadar… Yıllar önce ‘Biz Kadınlar’ diye Pakize Suda yazmış:

   

«Bazı erkek okurlar kadın erkek ilişkilerine değindiğim yazılarımdan hep kadınlardan yana olduğum izlenimini edinmişler. Asla böyle bir şey yok. Herkese eşit mesafedeyim. Ben sadece gözlemlerimi aktarmaya çalışıyorum, hatta ucu bana dokunsa bile. Bugünkü yazıyı okuyunca bunu daha iyi anlayacaksınız. Konumuz ‘kadınlar’.

 

Bütün kadınlar birbirlerini rakip olarak görürler. Birbirlerini kıskanmaları için aynı meslekten olmaları ya da menfaatlerinin çatışması falan şart değildir. Ortalıkta kendilerinden başka kadınların da dolaşıyor olması, kıskanmaları için yeterli bir sebeptir. Yolu kadınların görev yaptığı bir yere, örneğin bir banka şubesine düşen bir kadın, gördüğü muameleden bunu şıp diye anlayabilir.

 

Bütün kadınların mutlaka koşulacak şartları vardır. “Seninle evlenirim ama, …”, “Dediğini yaparım ama, …”

 

Nedense bütün aşk şiirleri, en duygulu şarkı sözleri hep erkekler tarafından yazılmıştır. Çok duygulu oldukları söylenen kadınların bu sırada ne yaptıkları merak konusudur. Bence kadınlar o sırada diğer kadınları incelemekle meşguldürler. “Ne giymiş”, “Ne takmış”, “Benden güzel mi?”, v.s.

 

Erkekler (eğer ruh hastası değillerse) eşlerini çok yakın arkadaşlarından, akrabalarından, yani olur olmaz herkesten kıskanmazlar. Oysa kadınlar, hiç ayrım yapmaksızın, ömür boyunca, istisnasız her dişiden kıskanırlar kocalarını.

 

Kendisinden 30 yaş büyük bir kadınla, sırf parası için evlenen pek az erkek vardır. Buna karşılık etraf, babası, hatta dedesi yaşında, ama mutlaka zengin erkeklere âşık olan (!) kadınlarla doludur.

 

Hiçbir kadın çalıştığı yerde üstünün kadın olmasını istemez. Vallahi bunu ben söylemiyorum, anketler öyle diyor.

 

Erkekler, kadınlardan ilgi, şefkat, sevgi dışında pek bir şey beklemezler. Kadınlara bunlar asla yetmez, ilave olarak iki bilezik, bir yüzük gerekir çoğu zaman.

 

Gelin-kaynana çekişmesinin fıkralara geçtiği ülkemizde hiç damat-kayınpeder çekişmesine tanık oldunuz mu? ‘‘Elti gemisi yürümez’’ diye bir söz vardır da neden bacanaklar için söylenmiş benzer bir laf yoktur?

 

Evli kadınla ilişkiye giren çok az erkek vardır. Buna karşılık evli erkekle hiç düşünmeden ilişkiye giren kadın sayısı benim bildiğim, gördüğüm, duyduğum kadarıyla bir hayli kabarıktır.

 

Erkekler bir araya geldiklerinde işten, politikadan, futboldan bahsederler genellikle. Kadınlar bir araya geldiğinde ise vay o anda orada olmayan diğer kadınların haline!

 

Eşlerinden, “Yorgunum”, “Başım ağrıyor” bahanesiyle mümkün olduğunca kaçan kadınlar, ortaya ikinci bir kadın çıktığı zaman aniden kocalarını çok sevdiklerini (!) fark ederler.

 

Kocası tarafından aldatılan kadınlar genellikle boşanmak yerine, bir çocuk daha yapmayı tercih ederler. Tersi durumda ise erkekler kadınlar kadar akıllı olmadıkları için bunu gurur meselesi yapar ve kadını hemen boşamaya kalkarlar.

 

Kadınlar evde akşama kadar istedikleri gibi yaşarlar. Ne karışanları ne de görüşenleri vardır. Erkeklerin akşamdan akşama geldikleri evlerinde pek de özgür oldukları söylenemez. Kendilerine durmadan oraya oturmaması, sigarasının külüne dikkat etmesi, ayakkabısını çıkarması hatırlatılır.

 

Kadınlar akşama kadar kocalarının bilgisi dışında istedikleri arkadaşlarını misafir ederler. Oysa hiçbir erkek karısından izin almadan eve bir erkek arkadaşını getiremez. Hatta izin alarak bile.

 

Kadınlar her istediklerinde, eşlerinden izin almadan annelerini ziyaret edebilirler. Erkekler ne haberli, ne habersiz, yanlarında eşleri olmadan asla annelerine uğrayamazlar.

 

Kadınlar bütün ilişkilerinde hesap kitap içindedirler. Asla şeffaf değildirler. Hoşlanırlar, hoşlanmaz gibi davranırlar, isterler, istemez gibi yaparlar. Eşleriyle sorunlarını çözmede bedenlerini silah olarak kullananlar bile vardır.

 

Vücutlarını göstermeye bayılırlar. Açık, dar, şeffaf, kısa giyerler. Sonra da “Neden bakıyorsunuz?” diye sinirlenirler. Aslında amaçları baktırmaktır, ama bunu asla kabul etmezler. Özgürlükten, rahatlıktan, medeniyetten falan söz ederler. Nereden biliyorsun, derseniz ben de kadınım oradan biliyorum.

 

NOT: İstisnalar kaideyi bozmaz.»

 

İşte böyle… Nasıl? İlginç, değil mi?

 

*

 

Kadınlar Dünyası dergisi -19 Ekim 1904

 

Kadınlar Dünyası, 1 Kasım 1913

(Kadınlar Dünyası,) Kadınlık hukuk ve menafiini müdafaa eder. Cumartesi günleri neşrolunur musavver gazetedir. Sahib-i imtiyaz cins ve mezhep tefrik etmeksizin muhterem Osmanlı hanımları asarına küşadedir ([Kadınlar Dünyası,]Kadınlık hak ve çıkarlarını savunur. Cumartesi günleri yayımlanan resimli gazetedir. Köken ve mezhep ayrılığı gözetilmeksizin ayrıcalıklı sahipleri olan saygıdeğer Osmanlı hanımlarının yapıtlarına açıktır.)

 

 

Bugün 8 Mart. Dünya Kadınlar Günü… 2008’de Gidiş Nereye diye sormuşum, geçen yıl da Kutlamak Yeterli Değil diye ahkâm kesmişim. Bugünkü günü en iyi anlatan satırlar ise şunlar olmalı:

 

«2009’u TMMOB üyesi kadınlar olarak yoğun bir gündem ile geçirdik. Malum, TMMOB tarihinde ilk kez bir Kadın Mühendisler/Mimarlar/Şehir Plancılar Kurultayı yapıldı. (…) Kurultay kararlarından biri de kadınların yönetimde temsiliyetini destekleyen kadın kotası idi. (…) Talep ettiğimiz % 35 kadın kotası uygulanmasa da çeşitli odalarda kadın arkadaşlarımız yönetimde yer alıyorlar. (…)


Geçen hafta, Kadın Mühendisler olarak diğer kadın örgütlerinden arkadaşlarımızla TEKEL işçilerine “ideolojik” bir ziyaret gerçekleştirdik. İdeolojik ziyaretimizi ıspanaklı-peynirli böreklerimiz, kurabiyelerimiz ve gitarımızla süsledik. Ankara soğuğunda “ölmek var, dönmek yok” diyen farklı şehirlerden, farklı siyasetlerden ama aynı şiarla yan yana duran TEKEL işçileri, “provokatif gruplar” olarak adlandırılagelen sol örgütlerin dayanışması ile hem kendilerini dönüştürdü, hem de bizi. (…)

Makina Mühendisi arkadaşımız Selma Libya’dan bildiriyor. Libya’da kadın olmayı onun gözünden okuyacağız. (…)

Son sözümüzü bültenimizden alıntılayalım: “Emeğin dünyası kadınlarla kurulacak, kadınlar elele verecek, dünya değişecek…”

İyi okumalar…»

 

Evet, kadinmuhendisler.org’da okunacak çok şey var. Bu 8 Mart sayfasını süsleyen fotoğrafa ilişkin bilgiler de orada…

 

Kadınlar Günü kutlu olsun!…

 

 

İnal Karagözoğlu

Yarımca, 8 Mart 2010

© 2010 İK

 

kısa ara çizgisi

 

Açıklama: Sayfaların altında ‘Benzer Yazılar’ başlığıyla verilen bağlantılar, sistemin, o sayfada yer alan metinde geçen sözcükler bakımından kurduğu sayımlamalı bağa dayanmaktadır.

Bir öneri: Duyurular sayfamıza da uğrayınız.

 

Sinema sayfaları topluca şurada: Sinema

‘Senaryo’ için tıklayınız: | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |

{lang: 'tr'}

4 Yorum

 1. PAKİZ BORTEÇEN said,

  Mart 8, 2010 at 13:32

  EVDE… İŞTE… SOKAKTA… KÖLELEŞTİRİLMİŞ TÜM EMEKÇİ KADINLARIN GÜNÜ KUTLU OLSUN… SENEDE 1 GÜN DEĞİL… HER GÜN…

 2. Oya Özdemir said,

  Mart 8, 2010 at 21:45

  Sayın Karagözoğlu,
  Düşündürücü yazınız için çok teşekkürler…
  Sn.Karagözoğlu, bu nitelikte bir yazıyla sadece bugün için farklı bir görüş değil, yaşamımızda karşılaştığımız pek çok konuya ışık tutulduğu, inancındayım.
  Dünya üzerinde varoluş nedenimizi sadece tek bir parantez içine alabildiğimizde pek çok soruna çözüm getirileceği, düşüncesindeyim. İNSAN OLMAK… Sn.Suda’nın bir kadın olduğu halde, yazısında değindiği pek çok hususu yürekten destekliyorum. O nedenle de, cins, dil, din, etnik v.b. kriterlerle ele alınan konular, diğerleri için ayrımı da beraberinde getiriyor. Birlik ve bütünlük istiyorsak, o takdirde, İNSAN OLMANIN ERDEMLERİNİN NELER OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA GÖZDEN GEÇİREREK, BİREYSEL BAZDA EKSİKLİKLERİMİZİ TAMAMLAMALIYIZ… İŞTE O ZAMAN, BU V.B. GÜNLERİ TATLI BİR RİTÜEL OLARAK KUTLAMANIN GÜZELLİĞİNİ YAŞAYACAĞIZ.
  TEŞEKKÜRLERİMLE,

 3. Dünya Yazman said,

  Mart 9, 2010 at 17:17

  Erkeklerle kadınların hayat sahnesinde rolleri farklı. Ama hayat senaryosunda kimse metne sadık kalmıyor. O zaman işler karışıyor. Yönetmene duacı oluyoruz işte o zaman. Esas sadık olmayana yani…
  Sevgiler…

 4. İnal Karagözoğlu said,

  Ağustos 3, 2015 at 16:45

  Pakize Suda, bu yazısını Hürriyet gazetesinde yazmıştı. Suda’nın yazısı için verdiğim bağlantı işe yaramıyor. Hürriyet gazetesinin, yazarın 27 Aralık 2008 tarihinde Gazete’den ayrılmış olması dolayısıyla bu yazıyı -ve yazarın öbür yazılarını da olabilir- arşivinden kaldırmış olduğu anlaşılıyor: http://www.hurriyet.com.tr/index/ArsivNews.aspx?id=-39758 . Ancak, söz konusu yazı, Genelağ (Internet) ortamında yer alan pek çok alanda var.

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.