Bir Omzunda Azrail’le Dolaşmak…

 

 

“Korkmadan öldük ey halkım, unutma bizi…”

 

Bu Ülkede Uğur Mumcu’lar da Var

 

 

Uğur Mumcu aramızdan koparılalı on yedi yıl oldu.

 

Bizde, ‘biri bayramlık, biri idamlık iki gömleği olmak’ diye Osmanlı’dan gelen bir söz var. İnsanın içine oturan bir deyiş. Son dönemlerde bu sözü türlü türlü bağlamlarda, türlü türlü biçimlerde dile getiren devletlilerimiz oldu, oluyor… Bu sözü demokrasi söylemlerimiz arasına ilk katan, sanıyorum, eski cumhurbaşkanlarımızdan Turgut Özal olmuştu.

 

Ceyhan Mumcu, dün bir toplantıda yaptığı konuşmada, ülkemizde görüşleri nedeniyle bedel ödeyenlerden de söz etti. Uğur Mumcu, bu bedeli can olarak ödemişti. Kardeşi için, “Öldürüleceğini biliyordu” diyen Ağabey Mumcu, “Uğur Mumcu, milletvekili olabilirdi, yüksek ücretli gazeteci olabilirdi. Yirmi beş yaşından, yaşamını yitirdiği elli yaşına kadar, sistemle uzlaşması hâlinde büyük gazeteci ya da milletvekili olabileceği telkinleri verildi. Hiçbirine kulak asmadı. Mumcu’nun dostları ve sevenleri, sürekli kendine dikkat etmesi çağrısında bulundu. Mumcu, bir omzunda Azrail’le dolaşıyordu” dedi.

 

Olaylar, ‘biri bayramlık, biri idamlık iki gömleği olmak’ sözünün sadece devletliler için olmadığını anlatmaya yetmez mi?

 

Mumcu, ağabeyinin vurguladığı gibi, herhangi biri bugünlerde yayımlansa, ‘bugün yazılmış gibi taze’ olan yazılara imza atmıştı.

 

Bu gazetecilik ustasını özlemle anıyor, yazımı, onun 25 Ağustos 1975 tarihli ‘Sesleniş’ başlıklı yazısının son satırlarıyla bitiriyorum:

 

“Korkmadan öldük ey halkım, unutma bizi…

 

Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım, unutma bizi… Bir gün sesimiz hepimizin kulaklarında yankılanacak ey halkım, unutma bizi…

 

Özgürlüğe adanmış bir top çiçek gibiyiz şimdi, hep birlikteyiz; ey halkım, unutma bizi, unutma bizi, unutma bizi…”

 

 

İnal Karagözoğlu

Yarımca, 24 Ocak 2010

 

© 2010 İK

 

 

 

Bir öneri: Duyurular sayfamıza da uğrayınız. İlgilik 

 

(Fotoğraf, www.cumhuriyet.com.tr kaynağından.)  

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.