Sisli Günler

İstanbul'u yine sis bastı. -Kasım 2009

 

Dikkat! Yine ‘Bir Dûd-i Muannid’ Çökmesin

 

 

“Sarmış yine âfâkını bir dûd-i muannid; / Bir zulmet-i beyzâ ki peyâpey mütezâyid… / Tazyîkının altında silinmiş gibi eşbâh, / Bir tozlu kesâfetten ibâret bütün elvâh; / Bir tozlu ve heybetli kesâfet ki nazarlar / Dikkatle nüfûz eyliyemez gayrine, korkar! / ….. / ”

 

“(Ey koca İstanbul!)

 

Dört bir yanını inatçı dumanlar sarmış; / Bu, yavaş yavaş çoğalan beyaz bir karanlık… / Baskısının altında varlıklar silinmiş, / Bütün görüntü, yalnızca tozlu bir bulanıklık; / Bakışların, iyice içerisine işleyip de / Başka şeyler görmekten çekindiği / Öylesine tozlu, korkutucu bir bulanıklık!”

 

Tevfik Fikret, 1901 yılının 18 Şubatı’nda (rumi 1317) sıralamış bu dizeleri. ‘Sis’inde… Bir sisli Boğaz sabahından esinlenerek dönemin İstanbulu’na, Payitaht İstanbul’a sesleniyor: “Ey köhne Bizans, ey koca fertût-i musahhir!” Görüntünün görünmezliğinde baskıcı yönetimin karanlığı var. İstanbul, o günlerde Tevfik Fikret’in gözünde yalnızca köhne ve büyüleyici koca bir bunaktan başka bir anlam taşımıyor.  

 

*

 

Sis… Eh, zamanıdır; onca olumsuzluklar arasında büyütmeye gerek yok. ‘Dûd-i muannid’e dönüşmesin, yeter.

 

İstanbul, memleketin özeti… Nerede ne olursa orada olmuş gibi, orada ne olursa memleketin her yerinde olmuş gibi. İşte bundan ötürü, günlerce milletçe beyazcama yapışmış, büyük bir merakla sisin İstanbul’a ettiklerini izliyoruz.

 

Evet, İstanbul, memleketin özeti. Öyle olmasaydı, örneğin, Halk Bankası’nı, Ziraat Bankası’nı, bunlar yetmez, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nu, Sermaye Piyasası Kurulu’nu, bunlar da yetmez, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yönetim merkezini İstanbul’a taşıma fikri nasıl açıklanabilirdi?

 

*

 

Sis İstanbul’u vuradursun, bu taşıma fikriyle örtüşen bir öneri 25 Kasım günü Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’den geldi: Kaddafi, kendisini ziyaret eden Sayın Başbakanımız’a, “Aramızda daha fazla ticaret yapmamız lazım. Sizde su var, bizde petrol. Ülkeleri birleştirebiliriz. İstanbul eskiden zaten bizim de başkentimizdi” dedi.

 

Libya’da doğalgaz da var.

 

*

 

Sis… Doğal bir olay; önlemini aldın mı geçiştirirsin. Dedim ya, İstanbul’un, dolayısıyla memleketin üzerine yeni ‘bir dûd-i muannid’ çökmesin de… Aman dikkat!

 

 

İnal Karagözoğlu

Yarımca, 28 Kasım 2009

 

 

© 2009 İK

 

 

_______________

Açıklama: Sayfaların altında ‘Benzer Yazılar’ başlığıyla verilen bağlantılar, sistemin, o sayfada yer alan metinde geçen sözcükler bakımından kurduğu sayımlamalı bağa dayanmaktadır. İlgilik

 

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.