Atatürk’ü Anarken

10 Kasm1934, Yerli Mallar Sergisi  

 

Düşüncelerini Günümüze Uyarlamak…

 

 

Eski Roma Cumhuriyeti’nin önemli devlet adamlarından Marcus Porcius Cato, yaptığı her konuşmayı “Carthago delenda est” diye bitirirmiş. “Kartaca yıkılmalıdır!”

 

Ne zamandır, konuşmalarını ağızlarından köpükler saçarak açık açık “Turkey must be destroyed” sözleriyle bitirmeye can atan nice kafalar var: “T.C. yok edilmeli!” Bundan adım gibi eminim. “Saddam yönetimi yıkılıp Irak’a demokrasi gelmelidir, İran’da yönetim biçimi değişmelidir” gibi söylemlerin, bu hedefe yönelik kafaların ürünü olduğunu anlamamak için ne olmak gerek?

 

*

 

Evet, Romalılar, Anibal’in önderliğindeki Kartaca’nın kendilerine ettiklerinden pek bunalmışlardı; Kartaca yok olmadan asla güvende olamayacaklarına inanıyorlardı. Peki ne yapmalıydı? Düşünüp taşındılar, Kartaca’nın Kuzey Afrikada’ki krallıklarını isyana kışkırttılar. Sonunda, bu krallıklardan birinin Kartaca’ya kafa tutmasıyla fitil ateşlenmiş oldu: durumu bahane eden Roma devreye girdi, uzun savaşlar sonunda Akdeniz’in sahibi konumundaki bu imparatorluğun varlığı yeryüzünden silindi.

 

Peki de, Türkiye Cumhuriyeti kimlerin çıkarına, şununa bununa taş koymuştur? Bu sorunun yanıtı, ülkemizin tarih çizgisindeki yerinde yatıyor. Bu çizginin hiç olmazsa 1800’lerden başlayan bölümüne bakmak pek çok şeyi anlamak için yeterli… Ve 1923, birilerinin hiç hazmedemediği tarih.

 

Geri zekâlı olmayan herkes biliyor, Türkiye Cumhuriyeti’nin yıkılması, ancak ve ancak ‘Mustafa Kemal olgusu’nun yok edilmesiyle mümkün olabilir ve dolayısıyla hedefte bu olgunun bileşenleri var. Ve şu günlerde iyice su yüzüne çıkan çabalar işte bu yönde. Mustafa Kemal, tarihin gidişini değiştiren kişidir; bundan dolayı da o, ‘Atatürk Cumhuriyeti’nin yok edilmesinde sayısız çıkarları olanlara göre ilk hedefte olmayı hak etmektedir.

 

*

 

Bugün 10 Kasım. Bugün, Cumhuriyetimiz’in kurucusu Atatürk’ün anlaşılması, onun düşüncelerinin günümüze taşınması, uyarlanması için yeni bir fırsat.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, bize koca bir miras bırakıp gidişinin bir yıldönümünde daha da saygıyla, daha da sevgiyle anıyorum.

 

 

İnal Karagözoğlu

Yarımca, 10 Kasım 2009

 

© 2009 İK

 

____________ 

Duyurular sayfamızı ziyaret etmenizi salık veririz.

İLGİLİK  

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.