Herkesin Listesi Kendisine Göre

Ve dahi Duruma Göre…

 

 

Liste var, liste var… Yemek listesinden çarşaf listeye kadar gider. ‘Liste’ dediğin, yapacağın işe, ele aldığın konunun bağlamlarına, bulunduğun konuma vesaireye göre değişir. Yani, duruma göre…

 

Örneğin, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın parti başkanı olarak ortaya koyduğu listeler, başbakan olarak ortaya koyduğu listeler… Sayın Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Başbakan olarak 3 Ekim günü partisinin 3'üncü Olağan Kongresi’nde demokratikleşme süreci bağlamında ortaya koyduğu liste, işte bu değişkenlere göre oluşturulmuş bir liste.

 

Neydi o liste?

 

İçinde yer alanları yok sayarsak, ülkemizin, öksüz, yetim, köksüz, dayanaksız, dilsiz, ruhsuz, şarkıları-türküleri eksik, manevi değerlerden yoksun kalacağı, özetle, eksikli olacağı bir listeydi. Ahmet Yesevi, Hacı Bektaş Veli, Pir Sultan Abdal, Hacı Bayram Veli, Yunus Emre, Mevlana, Sabahat Akkiraz, Tatyos Efendi, Cem Karaca, Ahmet Kaya, Mehmet Akif, Nâzım Hikmet, Ahmedi Hani, Said-i Nursi’den oluşan bir liste…

 

Ve tabii, Sayın Erdoğan, partisinin bu olağan kongreden yüzünün akıyla çıkması, eksikli kalmaması için gerekli olan listeleri de yapmış olmalıydı.

 
“Sen misin liste oluşturan?”

 

Hayır, bu cümleyi, Adalet ve Kalkınma Partisi’ndeki ‘muhalif kanat’ kurmadı; olmayan bir şey cümle kurabilir mi? Bu cümleyi, ‘iki noktacı yazarlar’ listemin başında yer alan Selahattin Duman üstadım kurmuş olmalı, Sayın Başbakanımız’ın ardından ‘Aha! Bu da şahsıma ait Memleket mozaiği şeysi..’ başlığını atıp kendi listesini ortaya koydu:

 

“İbrahim Tatlıses’ten başlayıp devam ediyorum.. Hülya Avşar, Erman Toroğlu, Şansal Büyüka (kontenjandan), Seda Sayan, Eda Taşpınar, Ajda Pekkan, Safiye Soyman ile Faik Bey, Şeytan Rıdvan, Cübbeli Ahmet, Medyum Memiş, Kamer Genç ve Esra Ceyhan.. Tam on dört isim..”

 

Bu kadar tahrike dayanamayıp Duman üstadımdan aldığım cesaretle ben de kendime göre bir liste yaptım. Benim listedekiler, Cumhuriyet tarihimizin belli bir döneminin müzik yaşamından; sayıları da on dördü geçiyor:

 

Neyzen Tevfik, Âşık Veysel, Mustafa Kandıralı, Şadan Adanalı, Abdullah Yüce, Malatyalı Fahri, Gaziantepli Âşık Hasan Hüseyin, Safiye Ayla, Davulcu Karayılan, Hüseyin Sadettin Arel, Şarkışlalı Ali İzzet Özkan, Sadettin Kaynak, Kazancı Bedih, Kâhtalı Mıçı, Zehra Bilir, Suzan Yakar, Kâni Karaca, Ulalı Ali Rıza Zorlu, Hafız Burhan, Rizeli Sadık Aynacı, Adnan Pekak, Baki Çallıoğlu, Ruhi Su, ‘Şark Bülbülü’ Diyarbakırlı Celal Güzelses, …     

 

Malatyalı Fahri (Kayahan)

Malatyalı Fahri Kayahan.

 

Baktım, hızımı alamıyorum, listemi bir fotoğrafla süsleyeyim de noktayı öyle koyayım, dedim. İşte, durum böyle…

 

 

İnal Karagözoğlu

10 Ekim 2009

 

© 2009 İK

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.