Aç Aç Aç!…

Eskiden de Ne Çıkacağı Bilinirdi

  

‘Açılım’ çağına sıçranmış olması dolayısıyla aklıma geldi: vaktiyle bu ülkede her er kişinin içinden geçtiği bir ‘aç aç aç’ dönemi olmuştur. Askeriyede, ‘moral gecesi’ tabir edilen düzenlemeler olurdu, bugün de oluyor mu bilmem, kışlanın uygun bir yerinde kurulan sahnede dansçı cinsilatifler hünerlerini ortaya koyarlar, eratın “Aç aç aç” nidaları arasında oralarını buralarını gözler önüne sererlerdi. Seyredenler, içinden ne çıkacağını bilmelerine karşın bu açılımlara pek bayılırlardı.

 

Bu işler olup dururken, ‘çift motorlu’ namıyla anılan Amerikalı striptizci dansöz Pamela daha ülkemize gelmemişti. Yani, millet striptiz denen şeyle tanışmış değildi. Pamela Hanım, ancak ’60’lı yıllara doğru Ankara’da Gar Gazinosu ile Ankara Palas’ta sahneye çıkacak, biz de bu işi görmüş, göremesek bile duymuş olacaktık.

 

Dendiğine göre, bu Amerikalı hatun, memleketin cepleri doluları ile ileri gelenlerini fethedip ortalığı yakıp geçmiş… Kimilerinin de ‘dört motorlu’ dediği bu hanım, meme uçlarına uzun uzun püskülleri olan kapağa benzer süsler takarak yaptığı danslarla taht kurmuştu hayallerde. Dans ederken bu püskülleri öylesine çevirirmiş ki, millet, hatunu havalanmaya başlayan bir Dakota sanırmış.

 

bir-dort-motorlu  Pamela Hanım işte böyle bir şeye benzetilmişti.

 

Bugün öyle mi ya? Her şeyler iyicene meydanda… Eh, siyaset de bundan geri kalmıyor… ‘Açıklık politikası’ dedikleri yani…

 

Ve açılımlar birbirini izliyor. İşte bu açılımlardan güncel birinden ne çıkacağı pek iyi biliniyor olmasına karşın, bir kesim tutturmuş “Aç aç aç!” Yeniyetme mi bunlar? İşin tuhafı, karşı taraf da nazlandıkça nazlanıyor… Utanılacak bir şey var sanki.

 

Bu arada, geçen ayın sonlarından güncelliğini, anlamını koruyan bir haber:

 

«Bakan, Kürt açılımı hakkında bilgi verdi

 

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ‘Kürt açılımı’ konusunda bilgi vermek üzere bir basın toplantısı düzenledi. “Çalışmalar henüz sonuçlanmadı” diyen Bakan, içerik hakkında bilgi vermedi.»

 

 

İnal Karagözoğlu

Yalıkavak, 9 Ağustos 2009

© 2009 İK

{lang: 'tr'}

1 Yorum

  1. Pakiz Borteçen said,

    Ağustos 11, 2009 at 13:51

    ” Aç Aç ‘ın ardından Pamela Hanımdan güzel görüntüler ve hatta belki de hoş kokular gelirken bir zamanlar ; bu açılımın ardın pek nahoş görüntüler ve hatta pek nahoş kokular gelirse hiç şaşırmayalım ” derim beyler / bayanlar …

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.