Hazır İçecekler Dururken

 

Şurup Yapmanın Anlamı

 

Hazır şeylere alışmak ne de kolay… Bu kolaylığı, onların emeksizcesine elde ediliyor olmaları sağlıyor. ‘Emek vermeden’ demiyorum, ‘emeksizcesine’… Hazır şeyler emeksizcesine elde edilir, ama elde etmenin, edinmenin ardında emek yok mu? Hiçbir şey bedelsiz değil, her şeyin bedeli var. O bedeli ya kendimiz öderiz ya vaktiyle birileri ödemiştir ya da bizden sonra gelecekler ödeyecektir.

 

Farkındayım, konuya pek felsefi laflarla girdim, şimdi işin içinden nasıl çıkacağımı bilmiyorum. ‘Hazır şeyler’ tanımlamasını, sözü alışveriş yerlerinde raflarda sıram sıram duran albenili içeceklere getirmek niyetiyle kullanmıştım…

   

Basit bir şeyden söz etmek için bu kadarı fazla; uzatmadan hemen konuya gireyim:

 

Sanırım, son üç dört hafta içinde çilek reçeli yapanlar olmuştur. Biz yaptık da… Şimdi hemen önümüzde vişne mevsimi var; o günlere hayırlısıyla ulaşırsak, bu yıl da vişne reçeli yapacağız. Bir de, ne zamandır unuttuğumuz vişne şurubuna niyetliyiz… Vişne şurubunu evcek pek severiz… Şimdiden hazırlığa başladık bile.

 

Önce şişeleri ayarladık… Ama camdan! Bir de porselen havanı indirdik yerinden… Yok, dalga geçmiyorum, yıllardır oradan oraya sarıp sarmalayarak özenle taşıdığımız ana ocağından kalma porselen bir havanımız var. Annemin usulünü de aklımda kalan kadarıyla evin yiyip içme defterine geçirdim. Hazırız; vişne mevsimi gelebilir artık!

 

Ölçüsü, bir (1) litre vişne suyuna 750 gram şeker. Ne kadar vişneden ne kadar su çıkar, onu söyleyemiyorum; deneyip göreceğiz. Tabii, bu işte vişnenin cinsi çok önemli. Kütahya vişnesi bulmak kolay değil, ne bulursak razı olacağız artık… Bayat, çürük çarık, kurtlu olmasın, yeter.

 

visne-o-benim-asil-meyvalarimin-basinda-gelirVişne. İnsan inanamıyor, bu meyva gülgillerden… Vişne yemesini seveni pek görmedim, ama benim vişneyi özellikle yemek için aldığım çok olur. ‘Asil’ meyvalarımın başında gelir o…

 

Elimizdeki bilgiye bakılırsa, vişneleri havanda çekirdekleriyle birlikte ezip parçalandıktan sonra suyunu çıkacağız, şekerini ekleyip köpüklerini ala ala kaynatacağız, şurubun yoğunluğu reçel suyu kıvamına gelince marifetimizi şişeleyeceğiz.

 

Vişne şurubunu bir de çiğden yapma yöntemi var. Havanda ezme faslı yok bunda. Çekirdekleri çıkarılmış vişneler bire bir buçuk şekerle mıncıklanıyor, harmanlanıp kavanozlara konuyor, buzdolabına kaldırılıyor. Mıncıklanan malzemeye bir kilo vişne için bir yemek kaşığı iç vişne çekirdeği havanda şöyle bir ezilip eklenirse, bizim eve göre güzel bir tat elde ediliyor. Tabii bu tadı sevmeyenler vardır; onlar, bunda da kaynatılarak yapılanda da çekirdek kullanmazlar, olur biter…

 

Bu yoğun şurupların sulandırılması nasıl olacak? Kimlere kimlere ikram edilecek? İşin bu kısmını söylemeye gerek var mı?

 İnal Karagözoğlu

Yarımca, 19 Haziran 2009

 

© 2009 İK

{lang: 'tr'}

3 Yorum

 1. Muzaffer Bilgili said,

  Haziran 19, 2009 at 11:36

  Ah Sayın Karagözoğlu, bu güzelim vişne şurubunu yapmak için zaman verecek acaba kaç kişi çıkar? Kokakolaları, hazır şurupları emeksizce “pat pat pat” almak varken… Ama ben kokakolayı ülkemize teşrif ettiğinden bugüne dek sadece bir kez denemiş kişi olarak vişne şurubunuza talibim. Okurken bile lezzetini hissettim. Elinize, kaleminize sağlık… Bu sağlıklı şurubu yapmayı deneyeceğim ve deneteceğim. Saygılarımla…

  Muzaffer Bilgili

 2. tevfik said,

  Haziran 20, 2009 at 01:26

  Vişneli dondurman da güzeldir senin…….

 3. pakiz borteçen said,

  Haziran 20, 2009 at 23:36

  bizleri çocukluğumuza taşımışsınız bu güzel yazınızla….aklıma geliverdi birden ! Neden ‘ babama ‘ böyle bir taleple gitmeyim ki ? O bayıla bayıla imal ederken ben de bayıla bayıla keyfini sürerim o tadın….

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.