İşi Erbabına Yaptıracaksın… Yoksa…

 

En Sonunda Metin Yazarlığını da Benzettik

 

 

İşe, ‘metin’ denen şeyin ne olduğuna bir bakmakla başlayacağım. Sözlük anlamıyla ‘bir yazıyı biçim, anlatım ve noktalama özellikleriyle oluşturan sözcüklerin bütünü’ olsa da, kısacık bir metin bile bazen insanı deli etmeye yeter. Bunun için de, o metnin, ‘işinin ustası’ bir metin yazarının beyninden çıkmış olması gerekir.

 

Peki, ‘metin yazarı’ dediğimiz kimdir? O bir meslek erbabıdır. ‘Erbap’ deyince de, ‘bir işten anlayan, bir işi iyi yapan kişi’ anlaşılır. Metin yazarının işine gelince: onun işi ‘metin yazarlığı’dır. Bu metin yazarlığı işi, daha çok reklam ajanslarında yer bulan bir iş kolu olup, düşünceleri, duyguları, tasarımları sıraya koyarak onları açık, etkili bir biçimde anlatma işidir. Pek doğal olarak, her işte olduğu gibi, metin yazarlığı da bir bilgi birikimi, beceri, ustalık gerektirir; biraz önce de dediydim, ‘erbap olma’yı gerektirir. Yoksa, ortaya konan metin insanı deli etmeye yeter.

 

Örnek mi?

 

Alın size, adı lazım değil bir bankanın son günlerde ortalığa yayılan ve beni pek rahatsız eden bir ürün tanıtımı şeyindeki* laflar:

 

“Be..Da..Va! Uççuyos, gezziyos, yiyos, içiyos, adiyos / Be..Da..Va! yattıyos kalkıyos para vermiyos… adios / Be..Da..Va! Konuşuyos, gezziyos, yiyyos, içiyos, adios / Be..Da..Va! yattıyos kalkıyos para vermiyos… adios”

 

Yazımıyla, söylenişiyle işte böyle…

 

Neymiş?

 

Adı lazım değil, bilmem ne bankasının bedavaya çok acayip seyahat ettiren borçlanma kartıymış!…

 

*

En sonunda metin yazarlığını da benzettik ya, aşkolsun!

 

Bu durumda sorulacak soru şudur: Nasıl yani!?…

 

 

İnal Karagözoğlu

Yarımca, 18 Nisan 2009

 

 

_______________

 

* http://www.adioscard.com/

 

 

© 2009 İK

{lang: 'tr'}

1 Yorum

  1. pb said,

    Mayıs 1, 2009 at 15:36

    ” Borç’un yiğidin kamçısı ” olduğu deyimlerine girmiş bir millet olarak HÜCUM o zaman ADIOSCARD’a…

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.