Hayati Kimya Laboratuvarı Duyarlığıyla

Seçmenin Ne Dediğini ‘Okuma’ (!)

 

 

Neden kendimizi küçük görme eğilimindeyizdir, hiç anlayamamışımdır. Oysa, her alanda, her dalda ne değerlerimiz var… Örnek mi? Alın size 29 Mart seçimleri… Tahlil sonuçları bile hemencecik çıktı. Ne kadar övünsek yeridir: yüksek lisanslarını sırasıyla, seçmenin ‘nabzını tutma’ ve seçim sandığından çıkan sonuçları ‘okuma’ dallarında yapan yetkin çözümleyicilerimiz var. Bu tahlil sonuçlarını hemen almamız, bir hayati kimya uzmanı titizliğiyle çalışan işte bu çözümleyicilerimizin başarısı değildir de nedir?

 

Uzmanlarımızın ortaya koydukları ‘seçmen dedi ki’ ayracına alınmış sonuçlar şöyle sıralanıyor:

 

İktidar partisine: “Yola devam et, ama birkaç şartım var.”

 

Muhaliflere: “Biraz da sizleri deneyelim bakalım…”


Ortaya: “Onu bunu anlamam: ben, işsizim, karnımı bile doyuramıyorum, şu kışta kıyamette sobaya iki dal odun atamıyorum, topladığım ürün mazotunu karşılamıyor, ….. diyorum, bunlar Avrupa Birliği’nden falan bahsediyor… Al sana!”

 

Eşe dosta: “Hadi hayırlı olsun!” 

 

Kendi kendine: “Ama istikrara da devam, değil mi ya!”

 

………: “ …….. .”

 

Sonuç olarak: “Van miniiit!… N’oluyo ööle?!”

 

*

Hayati kimyacılar kimyamı bozmadan söyleyivereyim, ‘seçmen’ denen vatandaşın öyle bir araya gelip de “şunu diyelim, bunu diyelim” dediği falan yok. Ortada birtakım kesişme kümeleri var o kadar. Kesişen kümeleri belirleyen de görüşlerimiz, düşüncelerimiz ve en başta da çıkarlarımız. Bunları da, aile çevremiz, gelenek göreneklerimiz, kültürümüz, dilimiz, dinimiz, eğitim düzeyimiz, ….., işimiz gücümüz, yakın çevremiz, toplum, ülke ve dünya halleri vb. yığınla şey belirliyor.

 

 

wenn-semasi-siyasette-de-gecerli

Wenn şeması, siyasette de geçerli.

 

Laf lafı açıyor, marifet, kesişme kümelerini kendi lehine genişletmek… Bu, pek çok alanda böyle. Ve siyasette de… Bir tarihte, hani şu, gündemi ana muhalefetin çarşaf harekâtının işgal ettiği günlerde Etraf Çarşafa Dolandı_Çözüm: Bir Anayasa Değişikliği diye bir şeyler demiştim ya, buradan ilgileneceklere duyurmuş olayım, bu işi kotaran, seçmenin kesişme kümelerinden en azından birini kendi lehine genişletecektir. Ve öncelikle de ülkemiz yararına… Garanti!…

 

 

İnal Karagözoğlu

Yarımca, 31 Mart 2009

 

© 2009 İK

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.