Sıradan Bir Yıldönümü

Anılar Anılar İçinde…


 

 

Benim çocukluğumda, Erzurum’un iklimi ile Antalya’nınkinin bir olmadığını daha ilkokulun ilk yıllarında öğrenmiş olurduk; ama, yok, Balkanlar üzerinden sarkan soğuktu, yok, Basra’dan gelen sıcak hava dalgasıydı, o günlerin koşullarında böyle şeyleri ne işitirdik ne bilirdik. Bize kadar gelen hava durumu bilgileri olsun, mevsimsel haberler olsun pek enderdi.

 

1950’den sonra, pek çok siyasal haberin yanı sıra bu havadan-sudan haberlerin sayısı da artmıştı. Bunlardan birini hiç unutmam: 1953-54 kışıydı.. bir gün, ‘İstanbul Boğazı buz tutmuş’ haberi yayıldıydı… Radyoda söylenmiş…

 

1954-kisi-240254-istanbul

 

Takvimlere sorarsanız kış mevsimindeyiz; ama artık ne doğru düzgün kar görebiliyoruz ne de Tuna buz parçaları getiriyor... Zaman bu bakımdan da değişti.

 

 

Bize, düzenli olarak iki gazete gelirdi; taa İstanbul’daki idarehanelerinden aboneydik. Gazetelerimiz çoğu zaman iki, bazen de üç gün sonra geçerdi elimize… Samsun Postası’yla geliyordu. Turhal’da trenden alınır, yolcu otobüsüyle Tokat’a getirilirdi. Önce postaneye, oradan müvezziye, ondan da evimize… Gazetemizin bu son yolculuğunu kısaltmak için, her gün hacı bekler gibi Turhal arabasını gözler, Meydan'da görünür görünmez -Meydan, Tokat'ın 'orta yeri', Belediye'nin önü yani- doğru postaneye koşardım. Görevliler tanırlardı beni, gazetelerimizi elden verirlerdi…

 

Boğaz’ın buz tuttuğu haberinin aslını ancak birkaç gün sonra evcek işte bu gazetelerden öğrendiydik: olan, tam bir buzlanma değilmiş; Tuna’nın Karadeniz’e taşıdığı buz parçalarının yol açtığı yarı buzlanmaymış… Koca koca buz parçaları, Boğaz’ı kaplamış, İstanbul Limanı’na bile yayılarak ‘seyr-i sefain’i durdurmuş.

 

*

Takvimlere sorarsanız kış mevsimindeyiz; ama ne doğru düzgün kar görebiliyoruz ne de Tuna buz parçaları getiriyor... Oysa, Karadeniz’e inmek için iki bin yedi yüz yetmiş dokuz kilometrelik yolu yoğun kış koşullarını yaşayarak aşıyor, diye biliriz onu. Zaman bu bakımdan da değişti.

 

Bugün, günlerden 24 Şubat 2009: Tuna’nın Karadeniz’e taşıdığı buz parçalarının Boğaz’ı aşıp İstanbul Limanı’na yayılarak deniz trafiğini durduruşunun 55’inci yıldönümü.

 

 

İnal Karagözoğlu

Yarımca, 24 Şubat 2009

 

© 2009 İK 

 

 

(Fotoğraf www.turkeyforum.com kaynağından)

{lang: 'tr'}

2 Yorum

  1. Çay Kahve said,

    Nisan 7, 2010 at 16:53

    güzelmiş. keşke biz de görebilsek… :)

  2. Fevziye Yazman said,

    Şubat 17, 2012 at 00:44

    ‘İstanbul’u buz esir aldı’ haberlerini düşünemiyorum. Çığırtkanlarımız çıldırmasın.

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.