Bu Yıl Beşir Göğüş Ödülü Çotuksöken’in

 

 

 

Ödül Töreni Önümüzdeki Perşembe’ye

 

  

Bu yılki Dil Derneği Beşir Göğüş Türk Dili ve Eğitimini Geliştirme Ödülü, önde gelen dilcilerimizden Yusuf Çotuksöken‘e veriliyor. Dil Derneği’nden bugün yapılan açıklamada, Dilek Göğüş Ülgüray, Emin Özdemir, Prof. Dr. Cahit Kavcar, Prof. Dr. Sedat Sever ile İbrahim Dizman’dan oluşan seçici kurulun, bu yılki ödülü, Çotuksöken’in Türk Dili Dersleri 1 adlı yapıtına vermeyi kararlaştırdığı bildirildi. Yusuf Çotuksöken’in bu yapıtının yüksekokullara yönelik olduğu da verien bilgiler arasında.

 

cotuksoken Bu yılki Dil Derneği Beşir Göğüş Ödülü’ne değer bulunan ‘Türk Dili Dersleri 1′, dilci Çotuksöken’in.

 

Yusuf Çotuksöken, Dil Devrimi doğrultusunda Türkçe eğitimi ile Türkçenin öğretimi konularında çalışan dilcilerimizden. Çotuksöken’in bu alanda birçok yapıtta imzası bulunuyor. Türk Dili Dersleri 1, geçen yıl Papatya Yayıncılık tarafından yayımlanmıştı.

 

Ödül töreni, 12 Şubat Perşembe günü Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde saat 18-20 arasında. Bu etkinlik kapsamında bir de açıkoturum var; açıkoturumun konusu, ‘100 Temel Eser’ Arasına Sıkışan Türkçe ve Çocuk. Dil Derneği, bu etkinliğe bütün dilseverlerin çağrılı olduğunu da duyurdu.

Dil Derneği Beşir Göğüş Türk Dili ve Eğitimini Geliştirme Ödülü, Dil Derneği ile Göğüş Ailesi’nin, bu derneğin kurucu üyelerinden Beşir Göğüş’ün anısına 2001 yılından beri birlikte verdikleri bir ödül. Bu ödül, her yıl 12 Şubat’ta, bir önceki yılda ortaya konmuş olan Türkiye Türkçesiyle ilgili çalışmalara verilmekte. Ödül törenlerinin ‘12 Şubatlar’da yapılmasının nedeni, bu tarihin, Göğüş’ün doğum günü olması. Bu yılki, 94’üncü doğum günü…

Dilci, eğitimci yazar Beşir Göğüş, Dil Devrimi ile Türkçe eğitimine, öğretimine büyük emekler vermiş bir büyüğümüz. Bu ödülün amacının, 1999’da Marmara Depremi’nde aramızdan ayrılan rahmetli Göğüş’ü unutturmamak, kişiliğini, düşüncelerini gelecek kuşaklara aktarmak olduğu belirtiliyor.

Önceki yıllarda Dil Derneği Beşir Göğüş Türk Dili ve Eğitimini Geliştirme Ödülü’ne değer görülen yapıtlar şunlar:

- 2001’de, Gülseren Çelebi, Gülten Yücel, Aynur Demirdirek ve Nurgül Özmen‘in Ana Dilim Türkçe-6 adlı ortak yapıtı; yapıt, TED Ankara Koleji Vakfı Yayınları arasında yayımlanmıştı.
- 2002’de, Doç. Dr. İlknur Keçik ile Yard. Doç. Dr. Leyla Subaşı‘nın Türkçe Sözlü ve Yazılı Anlatım adlı ortak yapıtı; yapıt, Anadolu Üniversitesi Yayınları arasında çıkmıştı.
- 2003’te, Gülseren Çelebi, Aynur Demirdirek, Selma Tutu, Serpil Karaoğlu‘nun Ana Dilim Türkçe/7 adlı ortak yapıtı; bu yapıt da TED Ankara Koleji Vakfı Yayınları arasında yer almıştı.
- 2004’te, Oya Adalı’nın Anlamak ve Anlatmak adlı yapıtı; yapıtı Pan Yayıncılık yayımlanmıştı.
- 2005’te, Osman Bolulu’nun Sözün Işığı/Uygulamalı Noktalama Bilgileri adlı yapıtı; yapıt, Toroslu Kitaplığı Yayınları’ndan çıkmıştı.
- 2006’da ödül verilmemiştir.
- 2007’de, Yard. Doç. Dr. Tahir Kahraman’ın Çağdaş Türkiye Türkçesindeki Ad Çekimi ve Bunların İşlevleri adlı yapıtı; bu yapıt yayımlanmamıştı.
- 2008’de, Prof. Dr. Doğan Aksan’ın Türkçenin Bağımsızlık Savaşımı adlı yapıtı; bu yapıt, Bilgi Yayınevi’nce yayımlanmıştı. 

 

7 Şubat 2009

 

 

 

İLGİLİK

 

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.