‘Üşüdüm’ Oyunu Oynayalım!

Doğalgaza Zamma Karşı Bir Çözüm Önerisi

 

 
 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, “Doğalgaz zammı çok oldu ama çaresizdik” demiş. Ve sızlanmış: “Zam, bizim de hoşumuza gitmedi ve fazla bulduk.” 

 

Görevi çareler üretmek de olan bir makamdan böyle sözler duymak olacak şey mi!? Dünkü haberlere bakılırsa, bu zamdan dönmeye niyeti yok yetkililerin… 

       

 
 

*

Doğalgaz?

 

Kışı beklerken yüreklerde koca bir soru… Yanıtı: “Herkesleri yakacak; yakanını daha da çok yakacak…”

 

*

İlkokul yıllarından Üşüdüm diye bir oyun anımsayanlar vardır:

  

“– Üşüdüm, üşüdüm a benim canım üşüdüm. – Kürkünü giy, kürkünü giy a benim canım kürkünü giy. – Kürküm yok, kürküm yok a benim canım kürküm yok. – Alsana, alsana a benim canım alsana. – Param yok, param yok a benim canım param yok.”

Sonrası bir garip:

 

“– Çalsana, çalsana a benim canım çalsana. – Nereden, nereden a benim canım nereden? – Saraydan, saraydan a benim canım saraydan!”

 

Bundan sonrası daha da garip:

“– Asarlar, keserler, en güzeli seçerler…”

 

“Oyun işte, ne var bunda” deyip geçmeli mi? Peki de, kimi atasözlerimizin bile söylediği/önerdiği olumsuz şeylere ne demeli?

 

 “Asarlar, keserler, en güzeli seçerler” sözünden de şunu mu anlamalı yoksa: “Yanlış şey yapan cezalandırılır. Ancak, büyük işler çevirenler ödüllendirilir”?

 

Bu sorunun yanıtı ne olursa olsun, kışı rahat geçirmenin yolu, ‘Üşüdüm’ oyununu hiç ara vermeksizin koşar adım oynamaktır. Ama bir koşulla: oyunun sonundaki öneriye uymadan…

 

 

İnal Karagözoğlu

Yalıkavak, 8 Kasım 2008

 

© 2008 İK

 

               

 

 

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.