Dünya Tiyatro Günü

Fikir Babası Arvi Kivimaa

Bugün 27 Mart. Bugün, Dünya Tiyatro Günü. Kırk yedi yıldır pek çok ülkede kutanıyor; biz de de…

Bu uluslararası günün fikir babası, Fin tiyatro insanı ve yazar Arvi Kivimaa. Kivimaa, bu düşüncesini, Uluslararası Tiyatrolar Birliği‘nin (International Theatre Institute, ITI) başkanlığını yaptığı sırada, Birlik’in 1961′de Viyana’da toplanan 9′uncu konferasında ortaya koydu. Ve ilk Dünya Tiyatro Günü, İskandinav ülkelerinin desteğiyle konferansın ardından o yıl kutlandı. Ertesi yıl da, kutlama günü olarak, o yıl Paris’te açılan Uluslar Tiyatrosu‘nun (Theatre of Nations) açılış günü olan 27 Mart belirlendi.

Dünya Tiyatro Günü dolayısıyla bir de gelenek oluştu: bu günü kutlayan ülkeler, her yıl bu güne ilişkin bir ulusal bildiri yayımlıyor. Bildirileri her yıl bir başka tiyatro insanı ya da tiyatroyla ilgisi olan tanınmış bir kişi hazırlıyor ve sunuyor.

Bizim ilk Dünya Tiyatro Günü Ulusal Bildirimiz‘i, otuz yıl önce, 1978′de, tiyatro ustalarımızdan Muhsin Ertuğrul okumuştu. Bu yılki ulusal bildiriyi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni tiyatro yönetmeni Orhan Alkaya hazırladı.

{lang: 'tr'}

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.