Seramik?

2007-kaftanlar-sergisi-k003.jpg 

Toprak ile Su Sevginin Ateşiyle Birleşince… 

 

Seramik, yaşamımızda şöyle ya da böyle yer almış olan pek çok şeyin genel adı. Yudumlayacağımız kahveyi koyduğumuz bir kaptır bazen, bazen de duvarımıza astığımız bir sanat yapıtı onunla biçimlenmiştir… Bu bölümünün bu ilk yazısı için, Derinmavi* seramik atölyesinin tanıtımlığından yararlandık.

Seramik

Toprak, su, ateş… Üç kutsal ana varlık. Ve bunlara eklenen ruh ve sevgi. İşte seramik bu… Seramik, ta neolitik çağda başlayan bir serüven. Önce, toprak ve suyun en doğal birlikteliği çamuru oluşturdu. Ve insan, bu çamuru ateşle buluşturmayı akıl etti: kap kacağa gereksiniyordu. Gün geldi, elindeki doğal varlığa ruhunu da katmaya başladı insan ve onu her geçen gün daha bir sevgiyle pişirdi… Artık seramik, en olağan gereksinimlerden en ince beğenilere dek uzanan yanıtlar vermeye başlamıştı.

‘Toprak' Deyince…

Hemen herkesin hiç değilse birkaç kez toprakla uğraşmışlığı olmuştur. Kim çocukken annesinin gözünden kaçırarak bir kezcik olsun bu işi yapmamıştır ki!?.. Hele de üstünü başını çamurlamamış cocuk var mıdır?! Ya toprağın çocukları? Toprağa doğanlar, ömrünü toprağa verenler… Ama bu toprak da çamur da çoğu kez seramikçinin işine yarayan türden değildir.  Yüzeydeki bitek toprağı eşeler de alta inerseniz, sert ve plastik bir maddeyle karşılaşırsınız. Seramik yapımında gereken toprak gereç işte budur. Bu, ince katmanlar halinde bir oluşum gösteren kil tanecikleridir… Ve bu tanecikler, suyu görünce, birbirlerinin üzerinde kırılmadan kayıverirler. Toprağın bilimsel tanımlaması nedir? Toprak, yerkürenin doğal içsel yapısında yer alan ‘kuvars, feldispat, ortoklaz ve mika minerallerinden bileşmiş türlü renkte, billursu, çok sert bir tür kayaç olan granit kayalar'ın doğal dış etmenlerin aşındırmasıyla oluşan parçacıklarının, zamanla fiziksel ve kimyasal değişimlerden etkilenecek denli küçülmesi sonucunda ortaya çıkan gereçtir.  

Kilin Serüveni

Islatılınca kolayca biçimlendirilebilen yumuşak ve yağlı bir toprak olan kil, insanlarca çok uzun zamandır kullanılıyor. Onun bu serüveni, kap kacak yapımında kullanımıyla başladı, denebilir. Başta tahıl, türlü ürünlerin korunması, taşınması için boy boy kaplar ve yapı gereçleri… Kilin ilk kullanım alanları bunlardı. Günümüzde, seramiğin yer aldığı yelpaze pek geniş… Artık, uzaya fırlatılan araçların yapımında bile seramik öğeler kullanılıyor; çok duyarlı özel parçalar bunlar.

Belki sizin de elinizde, -evinizi ya da çalışma yerinizi süsleyen- 'sizin için çok özel' seramik bir 'parça' vardır…

 

İLGİLİK

__________________

* Derinmavi:

“derinmavi” ATÖLYE

Gökçebel Mah. İnönü Cad. NO:95
Yalıkavak Bodrum / MUĞLA

Tel : +90 252 386 32 06
GSM : +90 532 260 06 90

www.derinmavibodrum.com
derinmavibodrum@gmail.com

“derinmavi” GALERİ

Merkez Mah. Atatürk Cad. NO:95/B
Yalıkavak Bodrum / MUĞLA

Tel : +90 252 385 37 57
GSM : +90 533 480 05 25

www.tevfikkaragozoglu.com
tevfik@derinmavibodrum.com 

“derinmavi” DİBEKLİHAN

Yakaköy Çilek Caddesi No.46/2
Ortakent, Bodrum / Muğla

Tel : +90 252 385 37 57
GSM : +90 533 480 05 25

www.derinmaviceramics.com
info@derinmaviceramics.com 

© 2008 ilgilik.com

{lang: 'tr'}

2 Yorum

 1. kiko said,

  Eylül 28, 2008 at 21:25

  I want to buy somes Seramik Kaftanlar like this.
  Where can I find it?

  Francisco Sanchez
  655407872
  kiko@sanchez-migallon.com
  SPAIN

 2. İnal Karagözoğlu said,

  Ekim 6, 2008 at 13:35

  Seramik Kaftanlar’dan edinmek için:

  Tevfik Türen Karagözoğlu

  Derinmavi, İnönü Cad. No.: 95 (CarrefourSA Express’in yanı) 48430 Yalıkavak-Bodrum/Türkiye

  Tel.: 0252-3863206, 0532-2600690

  Eposta: derinmavibodrum@gmail.com
  Genelağ adresi: http://www.derinmavibodrum.com/

  İLGİLİK (İnal Karagözoğlu)

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.