Baktığımızda…

Bakmadığımızda…

 

Bir yakınım var, uzaklarda… Hanidir karşılaşmıyoruz; emektupla bir hatırını sorayım, dedim dün: “Nerelerdesin? Keyifler?…”

 

Yanıt hemen geldi… İyiymiş.

 

Eklemiş:

 

“Sana uzuuuuuuun zaman önce, BAKTIĞIMIZDA sözcüğüne takıldığımı söylemiştim. Epeyce gülmüştük:


‘Baktığımızda borsanın düştüğünü görüyoruz.’
‘Bakmadığımızda borsanın düştüğünü görmüyoruz.’

 

‘Baktığımızda Fenerbahçe bu maçı alır.’
‘Bakmadığımızda Fenerbahçe bu maçı alamaz.’

Neden bu sözcüğü kullanır olduğumuzu buldum; ama o günden bugüne seninle karşılaşmadığımız için söyleyemedim. Bu sözü dilimize, hava durumu sunucuları soktu… Nasıl, dersen, onlar her zaman, ‘Baktığımızda Marmara Bölgesi …..’ falan diye başlıyorlar bilgi vermeye… Çünkü, hem kendileri bakıyor hem de biz bakıyoruz ekrana. Dedikleri de çıkıyor…
 
Sen ne dersin?”

 

Yakınımı kıskanmadım, desem yalan olur… Kısa bir yanıtla geçiştirdim:

 

«“Fevkaladenin fevkinde” demem, “ulan ben niye düşünemedim”» derim.

 

Alınmasın diye de ekledim:

 

“Aklına sağlık!

 

Sevgiler…”

 

 

İnal Karagözoğlu

Yarımca, 5 Mart 2008

 

 

____________________

Not: Yakınımın ortaya koyduğu kuramın ne denli doğru olduğu dün gece kanıtlandı. Mektuplaşma gündüz olmuştu; akşam çökerken, dur bakayım, bir deneyelim hele, deyip ulusça yapmamız gereken işe katılma kararı aldım; ‘bir oy bir oydur’ misali, ‘bir bakma bir bakmadır’ diyerek… Hanımı da bu işe razı ettim. Oysa, futbolda mutbolda gözümüz yoktur bizim. Neyse, vakti zamanı geldiğinde, iki bakan birlikte TV’nin karşısına geçmiştik.

 

Fener Sevilla maçını nasıl oldu da aldı sanılıyor? Cümleten televizyona baktığımız için aldı!… Bu sonuca ulaşmada bizim iki kişilik hane halkının da katkısı olduğuna adım gibi eminim. İK

 

© 2008 İK  

 

{lang: 'tr'}

1 Yorum

  1. Dünya Yazman said,

    Mart 5, 2008 at 18:06

    Mesela buna katkı olarak baktığımızda, benim de o saatlerde hoppidi hoppidi o kanal senin bu kanal benim gezerken Fener maçına az da olsa bakmalarım sayılmakta o halde. Teşekkür ederim. Saygılar.

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.