Papucu Dama Atılan Bir ‘En’

52 Harfliydi… 

“Çekoslovakyalılaştırıverebilemeyeceklerimizdendirler”in (52) pabucu dama atıldı. Şimdiki en uzun kelimemiz: muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine (70).

Bu en uzun kelime için açıklama:

Kötü amaçların güdüldüğü bir öğretmen okulundayız. Yetiştirilen öğretmenlere öğrencileri nasıl muvaffakiyetsizleştirecekleri öğretiliyor. Yani, öğretmenler birer muvaffakiyetsizleştirici olarak yetiştiriliyorlar. Fakat, öğretmenlerden biri muvaffakiyetsizleştirici olmayı, yani,
muvaffakiyetsizleştiricileştirilmeyi reddediyor, bu konuda ileri geri konuşuyor. Bütün öğretmenleri kolayca muvaffakiyetsizleştiricileştiriverebileceğini düşünen okul müdürü bu duruma sinirleniyor ve muvaffakiyetsizleştiricileştirilmeyi reddeden öğretmeni makamına çağırıp ona diyor ki:
Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine laflar ediyormuşsunuz ha?!…” 

Emre Yazman

{lang: 'tr'}

4 Yorum

 1. İnal Karagözoğlu said,

  Şubat 22, 2008 at 19:52

  Dilimizin gücünü yadsıyanlara bir armağan olsun bu sözcük. Çünkü onlar, dilimiz konusunda ‘birileri’nce “muvaffakiyetsizleştiriliverilmişlerimizdendirler”…

 2. ahmet said,

  Mayıs 8, 2008 at 02:19

  dilin gücünü ,kimsenin kullanmayacagı bir sözcük uydurarak ölçebiliyorsak ne mutlu bize !!!!! günlük konuşmalarımızda yabancı kelimelerle ki bunların çogu yine kendi muhteşem ürünümüz ( popüler kültürün bize armağanı ) olan kelimelerle konuşuyoruz…

 3. İnal Karagözoğlu said,

  Mayıs 10, 2008 at 11:56

  Burada söylenmek istenen, dilimizin yapım ekleri bakımından ne denli zengin olduğu, bu eklerin dilediğince kullanılabildiği. Yoksa, kimse, ‘muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine’ ve ‘muvaffakiyetsizleştiriliverilmişlerimizdendirler’ sözcüklerini kullanalım, diye bir öneride bulunmuyor.

 4. Münevver Berrin Azad said,

  Haziran 6, 2008 at 22:32

  Dilin yapım ekleri bakımından zengin olması pek de bir şey ifade etmiyor aslında. Çünkü bu yapım eklerini doğru ve yerinde kullanabilmeyi başarabileceklerin sayısı günden güne düşen bir “trend” ile “out” listesinde “top” oluyor.

  Bakın artık günlük hayatta sık sık kullanılan kelimeler için yapım eklerine hiç de ihtiyaç yok, belki de bu yapım eklerini kullanmakta zorlanan insanlarımız kendilerine daha kolay konuşabilecekleri yeni bir dil ihdas ettiler.

  Zaten daha evvelinde de eski dilin oldukça ağdalı ve kullanımı zor olduğu sebebi ile değiştirildiği söylenmiyor muydu? Demek ki tarih her daim tekerrür ederek devir daim edip duruyor :) )

Post a Comment

Improve the web with Nofollow Reciprocity.